Wczoraj miałem okazję zwiedzić schron pod pewnym blokiem w Kaliszu. Ciekawostką w nim jest to, że zachowała się część urządzeń oraz tunel ewakuacyjny.
Na blogu opisuję wszystkie ciekawe miejsca z historia w tle, które odwiedziłem. Będą tu również prezentowane różnego typu moje dociekania historyczne.
czwartek, 17 listopada 2016
sobota, 12 listopada 2016
Ślady po wąskotorówce
Pamiątka po kaliskiej wąskotorówce. Nasyp, po której jechała kolejka w Niedźwiadach.
środa, 9 listopada 2016
Dziwna chatka w Puszczy Pyzdrskiej
Dziś odwiedziłem ponownie Puszczę Pyzdrską. Dotarłem do dziwnej chatki (choć to szumna nazwa). Ciekawe kto mógł zbudować to w środku lasu i tam mieszkać...
wtorek, 8 listopada 2016
Grodzisko w Jarantowie
W Jarantowie w gminie Blizanów znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, zwane "szwedzkim okopem". Jego opis można znaleźć w książce Aldony Chmielowskiej i Pawła Marosika: "Wczesnośredniowieczne budownictwo obronne między Prosną i Pilicą".
poniedziałek, 7 listopada 2016
Historia na śmietnik
Co kaliszanie wyrzucają na śmietnik i sprzedają w skupach makulatury? Ano pozbywają się historii swojej własnej rodziny.
Schrony w Brudzewku - relacje
Kto się interesuje fortyfikacjami z 1939 roku, ten wie, że w małej miejscowości Brudzewek w gminie Chocz, znajdują się dwa polskie schrony bojowe z tego okresu. Oba zostały zbudowane i obsadzane przez pleszewski 70 pułk piechoty (budowa wspomagana przez 25 batalion saperów).
niedziela, 6 listopada 2016
Stara strzelnica w Kościelnej Wsi
Lasy Kościelnej Wsi, skrywają starą przedwojenną strzelnicę. Dziś jest zrujnowana i zarośnięta. Jaka jest historia tego miejsca? Najbardziej przejrzyście opisana jest ona na portalu http://www.eszkola-wielkopolska.pl
Wspomnienia Kalisza z roku 1939
W tym roku dane mi było zrobić reportaż o wrześniu 1939 roku w Kaliszu. Swoje wspomnienia z tego okresu opowiedział mi Pan Jerzy Piotrowicz, wówczas kilkuletnie dziecko.
sobota, 5 listopada 2016
Schron ceglany z 1913 roku w Kaliszu
Najstarszym schronem w Kaliszu, jest obiekt rosyjski z 1913 roku. Zbudowany został przy ówczesnej granicy rosyjsko-pruskiej. Obiekt istnieje do dziś w Szczypiornie. Dopisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Kalisza. Niestety w dokumencie tym opisany jest, jako zabytek z 1939 roku.
Przedmoście Kalisz - gdzie szukać dodatkowych schronów?
Dziś parę słów o linii obronnej z 1939 roku Przedmoście Kalisz. Co dziś wiadomo o tych obiektach? Na chwilę obecną, wiemy o istnieniu 18 żelbetonowych obiektów, rozrzuconych na zachodnich i południowych peryferiach Kalisza. Jeszcze w 2000 roku istniało ich 19 i były nieformalnie ponumerowane od nr 1 do 19. Dziś obiekt oznaczony nr 13 nie istnieje, gdyż został wyburzony pod budowę domu (obiekt znajdował się na podwórku).
Subskrybuj:
Posty (Atom)