środa, 27 czerwca 2018

Przedmoście Kalisz - część 3


Pisząc o przedmościu Kalisz, należy również wspomnieć o umocnieniach pleszewskiego 70 pułku piechoty na rzece Prośnie. Z racji tego, że pułk ten został czasowo odebrany 17 dywizji piechoty i przydzielony do 25 dywizji piechoty, przyjęte przez tą formację ugrupowanie było tak naprawdę wydłużeniem obrony Prosny.

wtorek, 26 czerwca 2018

Schron poniemiecki klasztoru oo. Franciszkanów

Klasztor oo. Franciszkanów w Kaliszu może poszczycić się pewną historyczną ciekawostką, niekoniecznie kojarzoną ze sprawami kościelnymi. Mianowicie w okresie II wojny światowej, piwnice klasztoru Niemcy przerabiali na schron. Na pamiątkę tych "inwestycji" zachowała się w Archiwum Państwowym w Kaliszu cała teczka dokumentacji.

Przedmoście Kalisz - część 2


Agresywna polityka zagraniczna Hitlera, zaczęła nasilać się wobec Polski na jesieni 1938 roku. Wybudowanie autostrady i linii kolejowej przez polskie Pomorze, które łączyłyby III Rzeszę z Prusami Wschodnimi i włączenie Wolnego Miasta Gdańsk do Niemiec to główne roszczenia naszego zachodniego sąsiada. Międzyczasie sytuacja terytorialna w Europie zmieniała się z miesiąca na miesiąc. Czechosłowacja dostała się w szpony hitlerowców bez jednego wystrzału. I to wszystko za przyzwoleniem Anglii i Francji. 

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Stary mostek

W Jankowie Drugim (gmina Blizanów, powiat kaliski) znajduje się mostek z 1929 roku. Data jego powstania jest napisana na jego "balustradzie". Mostek użytkowany jest do dziś.

Przedmoście Kalisz - część 1

Kaliskie fortyfikacje z 1939 roku nie były do tej pory szerzej opisywane. Monografie armii „Poznań” zarówno panów Bauera i Polaka, jak i  Waldemara Rezmera poruszały tą tematykę lakonicznie. Również książka Przemysława Dymka „25. Dywizja Piechoty w wojnie obronnej 1939 roku” porusza to zagadnienie marginalnie.  A przecież były to umocnienia wybudowane właśnie przez 25 Dywizję Piechoty.